Jak przebiega prawidłowy rozwój mowy?

2-3 miesiąc życia dziecka

5-6 miesiąc życia dziecka

7-8 miesiąc życia dziecka

12 miesiąc życia dziecka

24 miesiąc życia dziecka

36 miesiąc życia dziecka

Kiedy warto udać się z dzieckiem do logopedy?

Jak przebiega diagnoza logopedyczna?

Diagnoza podzielona jest na kilka etapów:

Problemy z mową mogą mieć swoje podłoże w ubytkach słuchu, niedrożności jamy nosowej czy problemach z powiększonymi migdałami. Częstymi przyczynami problemów artykulacyjnych są wady zgryzu czy skrócone wędzidełko językowe. Z tego powodu logopeda zaleca często konsultacje z takimi specjalistami jak:

Diagnoza. I co dalej?

Bardzo ważnym elementem terapii logopedycznej jest systematyczność oraz współpraca logopedy z rodzicem. Tylko częste ćwiczenia w domu przynoszą pożądane efekty. Poza ćwiczeniami zaleconymi przez logopedę warto trzymać się prostych zasad motywujących dziecko do ćwiczeń.

Jak zmotywować dziecko do ćwiczeń?

Na co dodatkowo warto zwrócić uwagę w rozwoju dziecka? Co może być powodem do niepokoju?

Opracowała:
Sylwia Borowska – Logopeda

Bibliografia:

Cytowska B., Winczura B. (red), 2006, Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju małego dziecka, Kraków

Emiluta- Rozya D., 2013, Całościowe Badanie Logopedyczne z materiałem obrazkowym, Warszawa

Kaczmarek L., 1977, Nasze dziecko uczy się mowy, Lublin

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętaniu Twoich preferencji. Zapoznaj się z Polityką prywatności oraz Polityką cookies. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie.